Tudnivalók


Regisztrált szerelők, akik segítenek a módosításban

Az ELMŰ Hálózati Kft. telekhatáron belüli villanyszerelési munkát nem végez, így kérjük, legelső lépésként válasszon egy minősített villanyszerelőt, aki elvégzi a házán/telekhatáron belüli villanyszerelési munkálatokat, valamint kialakítja a mérőhelyét. Ezen költségek Önt terhelik. Lehetősége van arra, hogy meghatalmazással további feladatokkal is az ajánlott szerelőt bízza meg, hogy Önnek még kevesebb ügyintéznivalója legyen. Teljeskörű meghatalmazással az egész folyamat kezelésére megbízhatja szerelőjét, de akár résztevékenységekre is adhat maghatalmazást.

A meghatalmazás az alábbiakra terjedhet ki:

  • Igénybejelentés leadása
  • Műszaki gazdasági tájékoztató elfogadása
  • Hálózati szerződések aláírása
  • Mérőhelyi munkalap aláírása


Ha kivitelezője az igénybejelentést az online felületen adja be, akkor a "Meghatalmazás minősített szerelő részére műszaki ügyintézéshez" dokumentumot kell kitölteni.

A záró pecsétek (plombák) az elosztói engedélyestulajdona. Azok eltávolítását csak a minősített szerelő végezheti, így Önnél a mérőhelyéhez kapcsolódó munkát a minősített szerelő pontosan fel tudja mérni, és gyorsabban el tudja végezni. A minősített szerelő által benyújtott plombabontási igény díjtalan.


Csatlakozó vezeték

Ön légvezetékkel vagy földkábellel tud hálózatunkhoz csatlakozni.


Légvezetékes csatlakozás

Előnyei:

  • általában olcsóbb, mint a földkábel
  • egyszerűbb a kiépítése
  • meghibásodás esetén (szem előtt van) látható, a hiba gyorsabban, olcsóbban javítható

Hátrányai:

  • probléma merülhet fel, ha idegen telket keresztez
  • ha fák vannak vagy lesznek ültetve alá



Földkábeles csatlakozás

Előnyei:

  • megóvhatjuk vele a szép környezetet
  • a kerítés nyomvonalában kiépített fogyasztásmérővel elkerülhetjük az ideiglenes csatlakozást, ami jelentős megtakarítást eredményezhet

Hátrányai:

  • a csatlakozás létesítése hosszabb időt vesz igénybe


Teljesítménybővítési díjak

Kisfeszültség

Kisfeszültség az 1 kV-nál nem nagyobb, lakott területeken húzódó villamos hálózat feszültség szintje. Lakossági fogyasztók, vállalkozások, közintézmények ellátására megfelelő.

Kisfeszültségre történő csatlakozás díjai alap esetben a következő tételekből állnak össze:


Csatlakozási díjak

  • Csatlakozási alapdíj - 3.900 Ft/Amper
  • Csatlakozási alapdíj KÖF/KIF trafóra csatlakozáskor - 15.700 Ft/kVA

Amennyiben a többletteljesítmény igény miatt a csatlakozó vezetéket cserélni szükséges a meglévő vezeték keresztmetszete miatt, az új csatlakozó-vezeték létesítésének a költsége az elosztót terhelik.

Meglévő csatlakozók átalakítási igényét (légkábel helyett földkábel) amennyiben a teljesítménybővítés nem indokolja, csak teljes költségvállalás mellett teljesítjük.

A feltüntetett árak tájékoztató jellegűek és ÁFA nélkül értendőek. A mindenkori aktuális díjakat az azokra vonatkozó jogszabályok tartalmazzák.


Középfeszültség

Középfeszültség az 1 kV-nál nagyobb, de 35kV-nál nem nagyobb feszültségszint. Lakossági fogyasztók középfeszültségű vezetékre közvetlenül nem kapcsolódhatnak.

Középfeszültségre történő csatlakozás díjai esetén alap esetben a következő tételekből állnak össze:


Csatlakozási díjak

  • Csatlakozási alapdíj - 14.600 Ft/kVA
  • Csatlakozási alapdíj KÖF/KIF trafóra csatlakozáskor - 15.700 Ft/kVA

Amennyiben a többletteljesítmény igény miatt a csatlakozó vezetéket cserélni szükséges a meglévő vezeték keresztmetszete miatt, az új csatlakozó-vezeték létesítésének a költsége az elosztót terhelik.

Meglévő csatlakozók átalakítási igényét (légkábel helyett földkábel) amennyiben a teljesítménybővítés nem indokolja, csak teljes költségvállalás mellett teljesítjük.

A feltüntetett árak tájékoztató jellegűek és ÁFA nélkül értendőek. A mindenkori aktuális díjakat az azokra vonatkozó jogszabályok tartalmazzák.


Mérőhely kialakítása

A fogyasztásmérő szekrény, melybe a bekapcsolás során a mérő és a kismegszakítók kerülnek, az Ön tulajdonát képezi, ezért ezek beszerzéséről és javításáról Önnek kell gondoskodnia. A szekrények egyes elemei külön-külön is beszerezhetők, így a sérült részek költségtakarékosan pótolhatóak.

A mérőt csak a szolgáltató által javasolt és elfogadott szekrények valamelyikében lehet elhelyezni. Ezeket a szekrényeket jól ismerik a szerelők, illetve a pontos adatok ügyfélszolgálatainkon elérhetőek a fogyasztók, a tervezők, és a kivitelezők számára is.

A mérőszekrényt könnyen megközelíthető, külső behatások ellen védett helyen kell elhelyezni. Zárt helyen, belső helyiségben, nedves helyiségbe nem szabad fogyasztásmérő-szekrényt tenni.

Önnek először el kell eldöntenie, hogy milyen legyen a csatlakozó vezeték. A mérőhelyet ennek és az Ön igényeinek ismeretében alakítja ki az Ön által megbízott regisztrált villanyszerelő.

3x80 Amper igény felett a mérés kialakításának tervét a munkálatok megkezdése előtt előzetesen egyeztetni, jóváhagyatni kell az E.ON mérési szakembereivel. A mérési tervet az arra jogosult, a mérnöki kamara jegyzékében szereplő villamosmérnök készítheti.

Csoportos fogyasztás-mérőhelyek:

Amennyiben az ingatlanon/épületben kettő vagy több felhasználási hely kerül kialakításra, akkor csoportos mérőhelyről beszélünk.

A csoportos fogyasztás mérőhely kialakításáról készített tervet - az alábbi esetekben - a munkálatok megkezdése előtt az E.ON szakembereivel jóvá kell hagyatni.

  • Kettő vagy több felhasználási hely kerül kialakításra, és a csoportos mérőhely nem a telekhatáron vagy attól mért maximum 2 m távolságban kerül kialakításra;
  • Négy vagy több felhasználási hely esetén.


Felhasználás módja


Mindennapszaki

Napi 24 órában egyenletesen biztosítjuk Önnek a villamos energiát.

Vezérelt

A vezérelt mérő egy olyan takarékos megoldás, amellyel kedvezőbb áron üzemeltetheti azokat az elektromos berendezéseit, amelyek nem igényelnek folyamatos áramellátást. Ilyen eszköz tipikusan a bojler vagy a hőtárolós kályha. A vezérelt méréssel naponta legalább 8 órára biztosítunk villamos energiát, előre nem meghatározott időszakokban.

Ha mindennapszaki vagy H árszabás mellé igényli a vezérelt mérőt, a mérőhelyen külön mérőberendezés kerül felszerelésre.

H-tarifa

A hőszivattyúk és a napenergiából és egyéb megújuló energiaforrásból kiépített fűtési rendszerek esetén, a hőellátást biztosító készülékek (pl. keringető szivattyúk, kompresszorok, automatikák) villamosenergia-fogyasztását egy kedvezőbb áru tarifán lehet elszámolni a fűtési szezonban.

A fűtési idény az év október hó 15. napja és a következő év április hó 15. napja közötti időszak. Az ezen kívüli időszakban is rendelkezésre áll a teljesítmény, azonban a mindennapszaki (A1) tarifán történik az elszámolás.

A gyártók által javasolt Amper érték az egész fogyasztási helyre értendő, de H-tarifa esetén külön áramkörről üzemelnek a berendezések. Az elosztó által jóváhagyott Amper értékek az üzembiztonságot helyezik előtérbe, a benyújtott gépek villamos paraméterei alapján méretezve.

"H" tarifával elszámolt berendezések csak különmért, nem leválasztható áramkörre csatlakoztathatók. A csatlakozás módját az E.ON jogosult ellenőrizni.

Az igénybejelentése mellé kérjük minden esetben csatolja a beépítendő készülékek műszaki adatlapját.

A2 tarifa E-töltőhöz

Amennyiben Önnek elektromos gépjárműve van vagy elektromos gépjárművet üzemeltet, abban az esetben a saját felhasználási helyére kérheti, hogy a meglévő mérői mellé az elektromos gépjárműje töltésére egy önálló ún. két zónaidő (völgy, csúcs*) mérésére alkalmas mérőt kérjen. Az elfogyasztott energiamennyiség ebben az esetben A2 árszabásnak megfelelően kerül elszámolásra.

Az elektromos autó töltésére alkalmas felhasználói rendszert úgy kell kialakíttatnia, hogy az csak az elektromos autó töltésére legyen alkalmas.

A gépjármű tulajdonosának, illetve üzembentartójának évente kell igazolnia az áramszolgáltatónál a forgalmi engedélyének a bemutatásával, hogy elektromos járművet használ.

A tarifához kapcsolódó árakról bővebb információt az alábbi elérhetőségen talál:
https://www.eon.hu/hu/lakossagi/aram/arak.html

*Csúcsidőszak: téli időszámítás 06-22 óra között, nyári időszámítás 07-23 óra között Völgyidőszak: téli időszámítás 22-06 óra között, nyári időszámítás 23-07 óra között Nem munkanapnak számító napokon a csúcsidőszak is völgyidőszaknak minősül. (Az időszakokat külön rendelet szabályozza)